Τι κάνει το Claritin διαφορετικό από το Loratadine;

Εξετάστε τα αποτελεσματικά και δημοφιλή φάρμακα για τη θεραπεία των αλλεργιών, συγκρίνετε τα χαρακτηριστικά, τις δυνάμεις και τις αδυναμίες τους και καθορίστε τι είναι καλύτερο να πάρετε το Claritin ή το Loratadine για να απαλλαγείτε από οδυνηρά συμπτώματα.

Σύγκριση των φαρμάκων

Claritin και Loratadine - αντιαλλεργικοί, αντιισταμινικοί και αντιπυριτικοί παράγοντες της νέας γενιάς.

Τα ναρκωτικά διατίθενται σε δύο μορφές:

  • Δισκία, κάθε - 10 mg δραστικής ουσίας και πρόσθετα συστατικά.
  • Σιρόπι - σε 1 ml που περιέχει 1 mg λοραταδίνης.

Τα φάρμακα περιέχουν το ίδιο δραστικό συστατικό λοραταδίνη, σε ίσες ποσότητες.

Ενδείξεις χρήσης

Η χρήση Claritin και Loratadine συμβάλλει στην εξάλειψη των συμπτωμάτων αλλεργίας όλο το χρόνο και εποχιακά:

  • αλλεργική ρινίτιδα - φτάρνισμα, φαγούρα, ρινόρροια,
  • αλλεργική επιπεφυκίτιδα - κνησμός και κράμπες στα μάτια, δακρύρροια.
  • αλλεργική δερματίτιδα.
  • κνίδωση

Τα μέσα είναι επίσης κατάλληλα για τη θεραπεία άλλων καταστάσεων που προκαλούνται από αλλεργίες.

Πώς να πάρετε

Πάρτε Claritin και Loratadine πρέπει να είναι μέσα, ανεξάρτητα από το γεύμα. Η κατανάλωση της Loratadine με Claritin ταυτόχρονα δεν είναι απαραίτητη, μπορείτε να αντιμετωπίσετε ένα από τα φάρμακα. Οι ενήλικες λαμβάνουν 1 δισκίο μία φορά την ημέρα.

Για τη θεραπεία του παιδιού που προορίζεται για το σιρόπι. Η δοσολογία εξαρτάται από το βάρος του παιδιού. Με βάρος σώματος μέχρι 30 κιλά - ένα κουταλάκι του γλυκού, αν το βάρος είναι υψηλότερο - δύο κουταλάκια του γλυκού σιρόπι, μία φορά την ημέρα.

Ενήλικες με ηπατική ή νεφρική βλάβη, καθώς και παιδιά ηλικίας κάτω των 12 ετών και βάρους κάτω των 30 κιλών, η δόση μειώνεται κατά το ήμισυ, αντίστοιχα: δισκία - 5 mg και σιρόπι - ένα κουταλάκι του γλυκού. Ή πάρετε μια πλήρως υποδεικνυόμενη δόση, αλλά κάθε δεύτερη μέρα.

Αντενδείξεις

Ο κατασκευαστής δεν συνιστά τη λήψη Claritin ή Loratadine στις ακόλουθες περιπτώσεις:

  • ατομική μισαλλοδοξία στα ναρκωτικά.
  • κατάσταση της εγκυμοσύνης.
  • γαλουχία;
  • παιδιά έως 2 ετών.

Υπάρχει επίσης ένα όριο για ασθενείς με σοβαρή ηπατική ή νεφρική δυσλειτουργία.

Διαφορές

Τα φάρμακα προέρχονται από την ίδια δραστική ουσία, έχουν παρόμοια φαρμακολογικά χαρακτηριστικά, αλλά υπάρχουν διαφορές μεταξύ του Claritin και της Loratadine.

Το Loratadin - ένα εξαιρετικά αποτελεσματικό αντιαλλεργικό φάρμακο, η δεύτερη γενιά, παράγεται στη Ρωσία. Διανέμεται από φαρμακεία χωρίς ιατρική συνταγή και σε χαμηλή τιμή - από 20 ρούβλια.

Το Claritin είναι ένα ανάλογο της Λοραταδίνης, έχει την ίδια σύνθεση με αυτό, αλλά ανήκει στην τρίτη γενιά φαρμάκων, παράγεται από μια γνωστή ξένη φαρμακευτική εταιρεία και η τιμή του παράγοντα είναι αρκετές φορές υψηλότερη σε σύγκριση με το ανάλογο του.

Αλλά αξίζει να σημειωθεί ότι το θεραπευτικό αποτέλεσμα του Claritin έρχεται γρηγορότερα. Ήδη σε μισή ώρα, ο ασθενής αρχίζει να αισθάνεται ανακούφιση και η δράση διαρκεί περισσότερο από μία ημέρα. Έχει επίσης παρατηρηθεί ότι το Claritin είναι λιγότερο πιθανό να προκαλέσει επιπλοκές.

Ωστόσο, οι ανασκοπήσεις των ασθενών που χρησιμοποίησαν φάρμακα είναι διφορούμενες. Ορισμένοι βοήθησαν αποτελεσματικά από τον Loratadin και δεν βλέπουν να χρησιμοποιούν το ακριβότερο Claritin. Σε άλλους, το φτηνό ομόλογο δεν είχε καμία θεραπευτική επίδραση, και το εγκατέλειψαν και το άλλαξαν σε ένα πιο ακριβό φάρμακο.

Από τα παραπάνω μπορεί να φανεί ότι η λήψη Claritin μαζί με Loratadine δεν έχει νόημα, είναι πλήρη χημικά ισοδύναμα και ενεργούν στο σώμα σχεδόν το ίδιο.

Αναλόγων

Τα αντιαλλεργικά φάρμακα παρήγαγαν πολλά. Το Suprastinom χρησιμοποιείται σήμερα σπάνια, είναι πρόδρομος των αντιισταμινών, έχει χαμηλές θεραπευτικές ιδιότητες και μεγάλο αριθμό ανεπιθύμητων ενεργειών.

Το καλύτερο φάρμακο σήμερα, ο Erius, είναι ένα φάρμακο της τρίτης, τελευταίας γενιάς, έχει ελάχιστες αντενδείξεις και παρενέργειες, αλλά είναι πολύ ακριβό.

Πηγές:

Vidal: https://www.vidal.ru/drugs/loratadine__3595
GRLS: https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=86d9d5c6-cd64-49e4-8081-c35aa2f78371t=

Βρήκατε ένα σφάλμα; Επιλέξτε το και πατήστε Ctrl + Enter

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ Lorahexal και Loratadine;

Χάρη στη χρήση αντιισταμινών, η αντίδραση στο αλλεργιογόνο δεν αναπτύσσεται ή η πορεία του είναι μαλακή. Τέτοια φάρμακα έχουν αντι-αλλεργικό αποτέλεσμα, εμποδίζουν υποδοχείς Η1 ισταμίνης στον οργανισμό. Η δραστική ουσία στη σύνθεση των δισκίων μειώνει τη ροή στο αίμα των ουσιών που ευθύνονται για φλεγμονή, κνησμό, οίδημα και άλλα συμπτώματα αλλεργικής αντίδρασης.

Σύγκριση της σύνθεσης και της δράσης

Υπάρχουν αντενδείξεις, συμβουλευτείτε έναν ειδικό.

Το "LoraGEXAL" και το "Loratadin" παράγονται με βάση την ίδια φαρμακευτική ουσία - οργανική ένωση λοραταδίνη, η οποία αναστέλλει την ευαισθησία των κυττάρων του σώματος στην ισταμίνη. Αυτός είναι ένας από τους πρώτους αντιπροσώπους της 2ης γενιάς αντιισταμινικών. Τα παρασκευάσματα διαφέρουν ελαφρώς στον αριθμό των βοηθητικών συστατικών που δεν έχουν αξιοσημείωτη επίδραση στο θεραπευτικό αποτέλεσμα.

Ο κατάλογος των ασθενειών για τις οποίες χρησιμοποιούνται τα δισκία Loratadine είναι αρκετά σημεία μακρύτερα από έναν παρόμοιο κατάλογο ανταγωνιστών. Οι γιατροί συχνά το χορηγούν σε παιδιά και ενήλικες, όχι μόνο για αλλεργικές παθήσεις, αλλά και στην περίπτωση οξειών ιογενών λοιμώξεων του αναπνευστικού, κρυολογήματα (ως πρόσθετο, μειώνοντας το πρήξιμο των βλεννογόνων).

Γενική κλαρίτινα

Η φαρμακευτική ουσία λοραταδίνη εμφανίστηκε για πρώτη φορά στη φαρμακευτική αγορά με την αρχική ονομασία Claritin. Η δημιουργία και η προώθησή του χρειάστηκαν πάνω από 30 χρόνια. Όλες οι απαραίτητες μελέτες και κλινικές δοκιμές διεξήχθησαν.

Το Loragexal ή η Λοραταδίνη μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως φθηνά ανάλογα των δισκίων Claritin για τη δραστική ουσία και τη μορφή απελευθέρωσης. Ως αντιισταμινικά της δεύτερης γενιάς, πρακτικά δεν έχουν υπνωτική δράση, δεν επηρεάζουν την απόδοση. Τα φάρμακα έχουν σχετικά μικρό αριθμό ανεπιθύμητων ενεργειών και αντενδείξεων.

Δεδομένου ότι το εύρος τιμών για το Loragexal ή το Loratadine βρίσκεται στο προσιτό τμήμα, το κύριο ερώτημα για την επιλογή είναι αυτό που βοηθάει καλύτερα στις αλλεργίες. Οι ειδικοί πιστεύουν ότι οι διαφορές μεταξύ τους δεν είναι σημαντικές. Οι Ρώσοι αλλεργιολόγοι ονομάζουν αυτά τα προϊόντα "bona fide generics" ως αποτελεσματικά και ασφαλή ως το αρχικό φάρμακο Claritin.

Loratadine της ρωσικής παραγωγής θα κοστίσει το λιγότερο (μπορεί να αγοραστεί σε τιμή 15-17 ρούβλια), και ο ισραηλινός ομόλογός του με την ίδια σύνθεση είναι 10 φορές πιο ακριβά. Το κόστος των ναρκωτικών εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το κόστος των εταιρειών στη διαφήμιση και την προώθηση του φαρμάκου. Το φάρμακο Loringxal από διαφορετικούς κατασκευαστές καταλαμβάνει μια τιμή θέσεων έως 70 ρούβλια. Έτσι, ο καταναλωτής έχει μόνο ένα σημαντικό κριτήριο πριν από την επιλογή - ένας εγχώριος ή εισαγόμενος κατασκευαστής. Με βάση την ανάλυση των online κριτικών, οι περισσότεροι προτιμούν να πληρώσουν λίγο επιπλέον για την ευρωπαϊκή έκδοση.

Κλαριτίνη ή Λοραταδίνη: τι είναι καλύτερο και ποια είναι η διαφορά

Φαρμακολογική δράση

Το κύριο συστατικό του Claritin - λοραταδίνη είναι μια τρικυκλική ουσία με επιλεκτική αντιισταμινική δράση.

Η χρήση δισκίων ή σιροπιού στη δοσολογία που καθορίζεται από το γιατρό δεν προκαλεί ηρεμιστικό και αντιχολινεργικό αποτέλεσμα, το φάρμακο δεν επηρεάζει τη λειτουργία του καρδιαγγειακού συστήματος.

Η ανάπτυξη της αντιαλλεργικής δράσης παρατηρείται για 60-180 λεπτά, η μέγιστη συγκέντρωση του δραστικού συστατικού - μετά από 9-11 ώρες, η διατήρηση της αποτελεσματικότητας - κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Η αντίσταση στην Claritin δεν παρατηρείται μετά από 25-28 ημέρες κανονικής πρόσληψης δισκίων ή σιροπιού.

Η δραστική ουσία απορροφάται ταχέως. Η χρήση του φαρμάκου μαζί με το φαγητό προκαλεί καθυστέρηση στην απορρόφηση της λοραταδίνης, αλλά αυτό δεν επηρεάζει το κλινικό αποτέλεσμα.

Ενδείξεις και δοσολογίες

Το Claritin ενδείκνυται για τη θεραπεία:

  • Πολύλλωση, χρόνια αλλεργική ρινίτιδα, επιπεφυκίτιδα αλλεργικής αιτιολογίας για την εξάλειψη τέτοιων συμπτωμάτων όπως φαγούρα στη μύτη, φτάρνισμα, ρινόρροια και καύση στα μάτια.
  • Αλλεργικές παθήσεις του δέρματος.
  • Χρόνια ιδιοπαθή κνίδωση.

Για ευκολία χρήσης, το φάρμακο παρουσιάζεται σε διάφορες μορφές δοσολογίας: δισκία και σιρόπι για εσωτερική χορήγηση. Αυτό σας επιτρέπει να επιλέξετε τη σωστή θεραπεία για ασθενείς διαφορετικών ηλικιακών ομάδων.

  • 2-12 ετών: λάβετε υπόψη το σωματικό βάρος. Πάνω από 30 κιλά: 1 τεμ. 1 φορά την ημέρα. Λιγότερο από 30 κιλά - συνιστώμενη χρήση σιροπιού.
  • 12 ετών ενήλικες: 1 δισκίο 1 φορά την ημέρα.
  • Μεγαλύτερη ηλικία, νεφρική δυσλειτουργία: δεν απαιτείται προσαρμογή της δόσης.
  • Βάρος σώματος μικρότερο από 30 kg: 5 ml 1 φορά την ημέρα.
  • Ασθενείς έως 12 ετών, σωματικό βάρος μεγαλύτερο από 30 kg: 10 ml 1 φορά την ημέρα.
  • 12 ετών ενήλικες: 10 ml 1 φορά την ημέρα.

Αντενδείξεις και παρενέργειες

Τα δισκία Claritin δεν συνταγογραφούνται για:

  • Ατομική δυσανεξία σε δραστικές ή βοηθητικές ουσίες.
  • Θεραπεία ασθενών με σωματικό βάρος μικρότερο από 30 kg, μικρότερο από 3 έτη.
  • Σπάνιες κληρονομικές ασθένειες που σχετίζονται με δυσανεξία στη γαλακτόζη και ανεπάρκεια λακτάσης.
  • Θηλασμός.

Το σιρόπι δεν συνιστάται για παιδιά κάτω των 2 ετών, με δυσαπορρόφηση γλυκόζης-γαλακτόζης, έλλειψη ζάχαρης, ισομαλτάση, δυσανεξία στη φρουκτόζη.

Η πιθανότητα χρήσης Claritin κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης εξετάζεται σε ατομική βάση.

Σύμφωνα με κριτικές των ασθενών, σε ενήλικες κατά τη διάρκεια της θεραπείας, είναι πιθανές ανεπιθύμητες αντιδράσεις υπό μορφή πονοκεφάλου, αυξημένη κόπωση, υπνηλία, ναυτία, γαστρίτιδα, αίσθημα παλμών, ταχυκαρδία, δερματικό εξάνθημα.

Τα παιδιά μπορεί να παραπονούνται για πονοκέφαλο, μερικές φορές υπάρχει αύξηση της νευρικότητας, καταστολή.

Κατάλογος φθηνών αναλόγων Claritin

Η τιμή της κλαριθτίνης διαμορφώνεται ως εξής:

  • Δισκία 10 mg, 10 τεμ. - από 240 ρούβλια, 30 τεμ. - από 610 ρούβλια.
  • Σιρόπι 60 ml - από 270 ρούβλια.

Εάν είναι απαραίτητο, μπορείτε να αντικαταστήσετε το Claritin με ένα ανάλογο φθηνότερο στην τιμή, αλλά με το ίδιο δραστικό συστατικό (λοραταδίνη):

  • "Claridol" - χάπια φθηνότερη ινδική παραγωγή, από 100 ρούβλια. για 7 κομμάτια
  • "Lomilan" - από 130 ρούβλια.
  • "Clarsens" - από 74 ρούβλια.
  • Το Loringxal είναι ένα φτηνό ανάλογο Claritin, από 55 ρούβλια.
  • Klarotadin - εγχώριος κατασκευαστής, από 130 ρούβλια. για 10 δισκία.
  • "Loratadin-Akrikhin" - το ρωσικό ισοδύναμο, από 70 ρούβλια. για 10 τεμ.
  • "Loratadin-Teva" (Ισραήλ) - από 180 ρούβλια. για 10 δισκία.

Τα παρασκευάσματα με βάση τη σετιριζίνη μπορεί να γίνουν υποκατάστατα παρόμοια στο θεραπευτικό αποτέλεσμα (για παράδειγμα, με την εμφάνιση παρενεργειών):

  • Cetirizin-Astrapharm - από 49 ρούβλια. για 10 τεμάχια.
  • Cetirizin-Teva - από 209 ρούβλια. για 30 δισκία.
  • "Desloratadine" (από την εταιρεία Canon, Teva, Lekhim, καθώς και Deszlor) - από 127 ρούβλια. για 10 τεμάχια.
  • "Levocetirizin" (Sandoz, Teva) - από 274 ρούβλια. για 14 τεμ.

Κατάλογος υποκατάστατων παιδιών

Στην παιδική ηλικία από 2 ετών, ο γιατρός μπορεί να προτείνει τη χρήση:

  • Σιρόπι Claridol - από 80 ρούβλια.
  • Κλείνει το σιρόπι - από 110 ρούβλια.
  • Κλαροταδίνα - από 170 ρούβλια.
  • Loratadin-Akrikhina - ένα φθηνό φάρμακο, παρόμοιο σε σύνθεση, από 180 ρούβλια.

Εάν είναι απαραίτητο να επιλέξετε ένα γενόσημο ή ένα υποκατάστατο, είναι υποχρεωτική η προκαταρκτική διαβούλευση με έναν γιατρό.

Klaritin ή Zyrtek - ποιο είναι το καλύτερο;

Τόσο το Zyrtec όσο και το Claritin είναι εκπρόσωποι της δεύτερης γενιάς αντιαλλεργικών φαρμάκων. Παρά τη μία γενιά, τα φάρμακα διαφέρουν σε βασικά χαρακτηριστικά - σύνθεση.

Το δραστικό συστατικό του Zyrtek είναι η κυτριζίνη. Το φάρμακο είναι διαθέσιμο σε μορφή δισκίου, καθώς και σταγόνες για εσωτερική χορήγηση.

Εάν ο ασθενής θέλει να χρησιμοποιήσει σιρόπι, θα πρέπει να προτιμάτε το Claritin. Τα δισκία συνιστώνται από 6 χρόνια και πέφτουν - από 12 μήνες.

Το Zyrtec είναι κατάλληλο αν χρειάζεται να αντιμετωπίζετε παιδιά από 1 έτος, ενώ το Claritin εμφανίζεται μόνο από 2 χρόνια.

Τα φάρμακα είναι εναλλάξιμα: σε περίπτωση δυσανεξίας στο ceterysin, μπορείτε να δοκιμάσετε τη λήψη λοραταδίνης και αντίστροφα.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα κλινικών μελετών, η χρήση της κετιριζίνης προκαλεί την ανάπτυξη υπνηλίας και διαταραχών συγκέντρωσης αρκετές φορές συχνότερα από τη λοραταδίνη.

Επομένως, κατά τη διαδικασία επιλογής, συνιστάται στους ασθενείς, των οποίων οι επαγγελματικές δραστηριότητες απαιτούν αυξημένη προσοχή, να συζητήσουν με τον γιατρό και να εξετάσουν τη δυνατότητα χρήσης του Claritin.

Στην περίπτωση αυτή, η δράση του Zirtek αναπτύσσεται κατά τη διάρκεια των πρώτων 60 λεπτών μετά την κατάποση, ενώ το Claritin μπορεί να διαρκέσει αρκετές ώρες.

Και τα δύο φάρμακα παρουσιάζουν έντονες αντιαλλεργικές ιδιότητες και σταματούν αποτελεσματικά τις εκδηλώσεις αλλεργίας και αλλεργίας κατά τη διάρκεια του έτους.

Η επιλογή ενός κατάλληλου φαρμάκου πραγματοποιείται λαμβάνοντας υπόψη διάφορους παράγοντες: την ηλικία, τις ιδιαιτερότητες της επαγγελματικής δραστηριότητας, την παρουσία συγχορηγούμενων ασθενειών (δυσλειτουργία του ήπατος και των νεφρών).

Claritin ή Loratadine

Το Claritin και η Loratadine είναι ακριβή δομικά ανάλογα, ενώ το τελευταίο είναι αρκετές φορές φθηνότερο (70 ρούβλια για 10 δισκία).

Με το εμπορικό όνομα "Loratadin" τα δισκία παράγουν μια ποικιλία φαρμακευτικών εταιρειών: στα ράφια των φαρμακείων μπορείτε να βρείτε φάρμακα τόσο της ρωσικής (Akrihin) όσο και της ξένης παραγωγής (Teva).

Η αρχή της δράσης και των ενδείξεων για χρήση στα ναρκωτικά είναι παρόμοιες. Τόσο το Claritin όσο και η Loratadine παρουσιάζονται υπό διάφορες μορφές: δισκία και σιρόπι για εσωτερική χορήγηση. Τα φάρμακα επιδεικνύουν αποτελεσματικότητα στη θεραπεία της αλλεργικής ρινίτιδας, της επιπεφυκίτιδας, της δερματίτιδας, της κνίδωσης.

Το Claritin και το Loratadine μπορούν να χρησιμοποιηθούν ανεξάρτητα από το γεύμα, αλλά θα πρέπει να αποφεύγετε ταυτόχρονα τη συνδυασμένη χρήση των δύο φαρμάκων. Στις οδηγίες χρήσης αναφέρεται ότι για τη θεραπεία νεαρών ασθενών που παρουσιάζονται με τη μορφή σιροπιού, η δόση της οποίας επιλέγεται με βάση το σωματικό βάρος.

Εάν ο ασθενής δεν έχει την ευκαιρία να αγοράσει Claritin, τότε ο προϋπολογισμός Loratadin θα είναι μια υψηλής ποιότητας, πλήρη αντικατάσταση (τα φάρμακα δεν διαφέρουν).

Το φάρμακο είναι καλά ανεκτό από τους ασθενείς, εάν χρησιμοποιείται στη συνιστώμενη θεραπευτική δόση, κατόπιν σύστασης και υπό την επίβλεψη ιατρού.

Cetrin ή Claritin

Τόσο το Tsentrin όσο και το Claritin είναι εκπρόσωποι της 2ης γενιάς αντιισταμινικών φαρμάκων, τα οποία διαφέρουν ως προς τη σύνθεση αλλά είναι παρόμοια στο θεραπευτικό τους αποτέλεσμα.

Η κλαριτίνη μπορεί να είναι το μέσο επιλογής στη θεραπεία ασθενών με δυσλειτουργία του καρδιαγγειακού συστήματος, δεδομένου ότι η δραστική ουσία δεν έχει καμία επίδραση στην εργασία της.

Το κόστος του Claritin είναι υψηλότερο, αλλά είναι καλύτερα ανεκτό από τους ασθενείς, η δραστική ουσία παραμένει στο πλάσμα περισσότερο. Το Tsetrin είναι ένα ακριβές δομικό ανάλογο του Zyrtek.

Η κλαριτίνη δεν προκαλεί ανάπτυξη υπνηλίας, ενώ στο υπόβαθρο της χορήγησης του Tsetrin παρατηρήθηκε μερικές φορές παρόμοια ανεπιθύμητη αντίδραση. Προκειμένου να ευθυγραμμιστεί η ανάπτυξή της, συνιστάται να παίρνετε το φάρμακο την ίδια ώρα της ημέρας - πριν πάτε για ύπνο. Δείτε επίσης: φθηνό υποκατάστατο του Tsetrin.

Κλαριτίνη ή Suprastin

Και τα δύο φάρμακα είναι ανάλογα στη φαρμακολογική ομάδα - αντιισταμινικά, αλλά είναι εκπρόσωποι διαφόρων γενεών.

Το Suprastin είναι φάρμακο πρώτης γενιάς που ανακουφίζει γρήγορα τα συμπτώματα αλλεργίας, αλλά είναι χειρότερη ανοχή και μεγάλο αριθμό ανεπιθύμητων ανεπιθύμητων ενεργειών.

Σε παρασκευάσματα διαφορετικής σύνθεσης και δραστικού συστατικού το Suprastin πολύ πιο συχνά προκαλεί αυτές τις χαρακτηριστικές ανεπιθύμητες αντιδράσεις όπως η υπνηλία και η μειωμένη συγκέντρωση.

Οι προετοιμασίες της παλιάς γενιάς έχουν διάφορα χαρακτηριστικά:

  • Μορφές δοσολογίας: όχι μόνο δισκία, αλλά και διαλύματα για ενέσεις. Μπορεί να είναι ένα συγκεκριμένο πλεονέκτημα όταν απαιτείται μια γρήγορη αντιισταμινική δράση.
  • Μέθοδος εφαρμογής: Η ημερήσια δοσολογία του Suprastin διαιρείται σε πολλές (2-3) δόσεις καθ 'όλη τη διάρκεια της ημέρας, ενώ το Claritin αρκεί να χρησιμοποιείται μόνο 1 φορά την ημέρα.
  • Στο υπόβαθρο της θεραπείας με Suprastin, η ανάπτυξη ανεπιθύμητων αντιδράσεων υπό μορφή τρόμου, κεφαλαλγίας, λευκοπενίας, γλαυκώματος, επιληπτικών κρίσεων, όρασης, υπότασης, ναυτίας, εμέτου, κοιλιακού πόνου, καθυστερημένης ούρησης, φωτοευαισθητοποίησης. Με την ανάπτυξη αυτών ή οποιωνδήποτε άλλων ανεπιθύμητων ενεργειών, η λήψη του φαρμάκου σταματά και αναζητά αμέσως ιατρική συμβουλή από γιατρό.

Όσον αφορά το κόστος, η τιμή του Suprastin, φθηνότερη από την Claritin, είναι περίπου 3 φορές μικρότερη από 125 ρούβλια. για 20 δισκία και 150 ρούβλια. για 5 φύσιγγες των 20 mg / ml.

Οι γιατροί συστήνουν να προτιμούν τα σύγχρονα φάρμακα που έχουν το κατάλληλο θεραπευτικό αποτέλεσμα και διακρίνονται από την καλύτερη ανεκτικότητα.

Εάν έχετε υπερευαισθησία στη δραστική ουσία Claritin, ο γιατρός μπορεί να εξετάσει το ενδεχόμενο χρήσης του Suprastin και των φθηνότερων ομολόγων του.

Erius ή Claritin

Ο Erius είναι εκπρόσωπος της 3ης γενιάς αντιισταμινικών φαρμάκων με βάση τη δεσλοραταδίνη. Διατίθεται υπό τη μορφή δισκίων (από 630 ρούβλια, για 10 τεμάχια, 5 mg) και σιρόπι για χορήγηση από το στόμα - από 635 ρούβλια. για 60 ml.

Παρά το υψηλό κόστος, ο Erius είναι ένα εξαιρετικά αποτελεσματικό και υψηλής ποιότητας φάρμακο. Η μορφή δοσολογίας σιροπιού συνιστάται συχνά για παιδιά λόγω της ασφάλειας και της αποτελεσματικότητας.

Οι ενδείξεις για χρήση σε φάρμακα είναι ίδιες. Από τη λήψη των χαπιών Το Erius θα πρέπει να αποφεύγει τις αντιδράσεις δυσανεξίας, τη θεραπεία ασθενών ηλικίας κάτω των 12 ετών, έγκυες και θηλάζουσες γυναίκες. Το σιρόπι επιτρέπεται να λαμβάνει παιδιά από 6 μήνες.

Ο Erius συνιστάται να παίρνει 1 φορά την ημέρα. Η λήψη του φαρμάκου θα πρέπει να διακοπεί αφού ήταν δυνατόν να εξαλειφθούν τα συμπτώματα και να συνεχιστεί όταν επανεμφανιστούν.

Και τα δύο αντιισταμινικά είναι καλά ανεκτά από τους ασθενείς, αλλά οι γιατροί προτιμούν όλο και περισσότερο νέες γενεές φαρμάκων, ο Erius θα είναι καλύτερος.

Ποιο είναι το καλύτερο - Tavegil ή Claritin;

Και οι δύο είναι εκπρόσωποι διαφόρων γενεών αντιισταμινικών φαρμάκων. Ο Tavegil αναφέρεται στον πρώτο, το Claritin στο δεύτερο.

Το Tavegil παρουσιάζει ισχυρές αντι-αλλεργικές, αντιπηκτικές ιδιότητες και ανακουφίζει από το οίδημα που προκαλείται από τα δάγκωμα των εντόμων.

Η φαρμακολογική δράση αναπτύσσεται γρήγορα, επιτυγχάνοντας μέγιστη αποτελεσματικότητα παρατηρείται μετά από 6 ώρες και διαρκεί 12-24 ώρες.

Το Tavegil ενδείκνυται για τη θεραπεία ασθενών με αλλεργική ρινίτιδα και άλλες αλλεργικές ρινοπάθειες, κνίδωση διαφορετικής προέλευσης, κνησμό, κνησμώδη δερματίτιδα, οξεία και χρόνια έκζεμα, δερματίτιδα εξ επαφής, φαρμακευτικά εξανθήματα, τσιμπήματα εντόμων.

Σε σύγκριση με το Claritin, το Tavegil έχει ευρύτερο φάσμα αντενδείξεων. Τα δισκία δεν συνταγογραφούνται σε ασθενείς με δυσανεξία σε ουσίες, παθήσεις της κατώτερης αναπνευστικής οδού, ηλικίας κάτω των 12 μηνών, μαζί με αναστολείς ΜΑΟ.

Ο κατάλογος των καταστάσεων που απαιτούν ιδιαίτερη φροντίδα στο Tavegil είναι πολύ ευρύτερη: στένωση και στένωση του στομάχου, έλλειψη αυχένα, υπερτροφία του προστάτη, δυσκολία ούρησης, υπερθυρεοειδισμός, γλαύκωμα κλεισίματος.

Το Claritin είναι σίγουρα καλύτερο, αλλά και το φάρμακο επιλογής στη θεραπεία αλλεργικών παθήσεων σε άτομα με παθήσεις του καρδιαγγειακού συστήματος, καθώς το Tavegil απαιτεί ιδιαίτερη φροντίδα για τη θεραπεία ασθενών με αρτηριακή υπέρταση.

Σύνθεση και μορφή απελευθέρωσης

Το Claritin διατίθεται σε οβάλ δισκία σε κυψέλες των 7, 10 ή 15 τεμαχίων (1-3 κυψέλες) σε ένα κουτί. Λεπτομερείς οδηγίες επισυνάπτονται στο παρασκεύασμα.

Το κύριο δραστικό συστατικό του φαρμάκου είναι λοραταδίνη, 1 δισκίο περιέχει 10 mg αυτού του συστατικού. Εκτός από τη λοραταδίνη, το φάρμακο περιέχει βοηθητικά συστατικά και μονοϋδρική λακτόζη.

Φαρμακολογική δράση

Το φάρμακο για τη θεραπεία των αλλεργιών, ανήκει στην ομάδα των εκλεκτικών αναστολέων υποδοχέων ισταμίνης H1. Όταν παίρνετε ένα χάπι μέσα στο θεραπευτικό αποτέλεσμα αναπτύσσεται σε 10-15 λεπτά και διαρκεί για 24 ώρες ή περισσότερο. Το δραστικό συστατικό του φαρμάκου δεν έχει άμεση επίδραση στο κεντρικό νευρικό σύστημα, δεν έχει ηρεμιστικό αποτέλεσμα και δεν αναστέλλει την ταχύτητα των ψυχοκινητικών αντιδράσεων (υπό την προϋπόθεση ότι η δόση τηρείται αυστηρά).

Ακόμη και με παρατεταμένη χρήση, το φάρμακο δεν προκαλεί συνήθειες και καρδιαγγειακές διαταραχές σε ασθενείς, σε αντίθεση με κάποια άλλα αντιισταμινικά.

Ενδείξεις χρήσης

Τα δισκία Claritin συνταγογραφούνται για ασθενείς με τις ακόλουθες καταστάσεις:

  • Οίδημα του ρινικού βλεννογόνου αλλεργικής φύσεως.
  • Αλλεργική ρινίτιδα.
  • Αλλεργική επιπεφυκίτιδα.
  • Εξάψεις της ατοπικής δερματίτιδας.
  • Κνίδωση.
  • Εξάνθημα στο δέρμα αλλεργικής φύσεως, που προκύπτει από την επαφή με το αλλεργιογόνο (τρόφιμα, οικιακά χημικά, τρίχες ζώων, σκόνη).
  • Ο πυρετός των αγελάδων.
  • Αλλεργικές αντιδράσεις στα φάρμακα.

Αντενδείξεις

Πριν ξεκινήσετε τη χρήση των δισκίων Claritin, ο ασθενής θα πρέπει να διαβάσει προσεκτικά τις συνημμένες οδηγίες, καθώς το φάρμακο έχει ορισμένες από τις ακόλουθες αντενδείξεις:

  • Ατομική υπερευαισθησία.
  • Ηλικία σε παιδιά κάτω των 3 ετών.
  • Περίοδος θηλασμού ·
  • Κληρονομική δυσανεξία στη λακτόζη.

Το φάρμακο συνταγογραφείται με προσοχή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και όταν υπάρχουν έντονες ανωμαλίες στο ήπαρ.

Δοσολογία και Διοίκηση

Τα δισκία του φαρμάκου προορίζονται για στοματική χορήγηση, ανεξαρτήτως τροφής. Ενήλικες και παιδιά άνω των 12 ετών συνταγογραφούνται 1 δισκίο το πρωί μία φορά την ημέρα.

Παιδιά ηλικίας από 3 έως 12 ετών, ο γιατρός υπολογίζει τη δόση του φαρμάκου, ανάλογα με το σωματικό βάρος του ασθενούς. Αυτό μπορεί να είναι ½ δισκίο 1 φορά την ημέρα ή 1 ολόκληρο δισκίο.

Οι ηλικιωμένοι ασθενείς ή οι ασθενείς με διαταραγμένη ηπατική λειτουργία κατά κανόνα δεν χρειάζεται ρύθμιση της δόσης. Η διάρκεια της θεραπείας προσδιορίζεται ξεχωριστά. Με άμεση επαφή με αλλεργιογόνο ή για την εξάλειψη της κνίδωσης, αρκεί ένα μόνο χάπι.

Χρήση κατά τη διάρκεια της κύησης και της γαλουχίας

Η ασφάλεια του Claritin δεν έχει τεκμηριωθεί με τη χρήση δισκίων σε έγκυες γυναίκες, επομένως η θεραπεία αυτή δεν συνιστάται για τη θεραπεία αλλεργιών σε μελλοντικές μητέρες. Εάν είναι απαραίτητο, η θεραπεία θα πρέπει να αξιολογεί προσεκτικά τους πιθανούς κινδύνους για το έμβρυο και τα αναμενόμενα οφέλη για τη γυναίκα.

Δεδομένου ότι η λοραταδίνη μπορεί να εκκρίνεται στο μητρικό γάλα, το Claritin δεν συνταγογραφείται για τη θεραπεία των γυναικών κατά τη διάρκεια του θηλασμού. Εάν είναι απαραίτητο, η θεραπεία θα πρέπει να σταματήσει για λίγο το θηλασμό.

Παρενέργειες

Στις περισσότερες περιπτώσεις, το φάρμακο είναι καλά ανεκτό από τους ασθενείς, αλλά σε άτομα με αυξημένη ατομική ευαισθησία μπορεί να αναπτυχθούν οι ακόλουθες ανεπιθύμητες ενέργειες:

  • Κεφαλαλγία, ευερεθιστότητα, λήθαργος, υπνηλία, απάθεια.
  • Ζάλη;
  • Αυξημένη όρεξη, ξηροστομία, ναυτία, έμετος σε σπάνιες περιπτώσεις.
  • Διαταραχή της ηπατικής λειτουργίας.
  • Καρδιακές παλλιέργειες;
  • Αλωπεκία.

Υπερδοσολογία

Με την ακριβή τήρηση της δόσης που υποδεικνύει ο γιατρός, η πιθανότητα υπερδοσολογίας είναι σχεδόν απουσία. Όταν λαμβάνεται κατά λάθος ένας μεγάλος αριθμός δισκίων ή μια σημαντική περίσσεια της συνιστώμενης δόσης, ο ασθενής εμφανίζει σημεία υπερδοσολογίας, τα οποία εκφράζονται με τα ακόλουθα κλινικά συμπτώματα:

  • Ναυτία, γαστρολγία, έμετος, μετεωρισμός.
  • Μειωμένη αρτηριακή πίεση, ταχυκαρδία.
  • Νωθρότητα, αδυναμία, απάθεια.

Με την ανάπτυξη τέτοιων εκδηλώσεων, συνιστάται στον ασθενή να προκαλεί εμετό, να ξεπλένει το στομάχι, να δίδει μέσα στο εντεροσώματα. Εάν είναι απαραίτητο, πραγματοποιείται συμπτωματική θεραπεία.

Αλληλεπίδραση με άλλα φάρμακα

Τα δισκία Claritin μπορούν να ενισχύσουν το θεραπευτικό αποτέλεσμα των υπνωτικών χαπιών, των ηρεμιστικών και των ηρεμιστικών.

Με την ταυτόχρονη χρήση του φαρμάκου με αλκοόλη αυξάνεται η ανασταλτική επίδραση στο κεντρικό νευρικό σύστημα.

Κατά το διορισμό του φαρμάκου με εντεροσώματα ή αντιόξινα θα πρέπει να διατηρείται ένα διάστημα μεταξύ των δόσεων, το οποίο θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 3 ώρες, διαφορετικά το θεραπευτικό αποτέλεσμα της λοραταδίνης θα μειωθεί.

Ειδικές οδηγίες

Εκείνοι που είναι επιρρεπείς σε αλλεργικές αντιδράσεις θα πρέπει να σταματήσουν να χρησιμοποιούν το Claritin πριν προβούν σε διαγνωστικές εξετάσεις, καθώς τα αντιισταμινικά μπορούν να οδηγήσουν σε παραμόρφωση των αποτελεσμάτων της έρευνας.

Για παιδιά κάτω των 3 ετών, το Claritin συνταγογραφείται με τη μορφή σιροπιού και η δόση του γιατρού υπολογίζεται ανάλογα με το σωματικό βάρος.

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας με φάρμακα, μπορείτε να συνεχίσετε να οδηγείτε ή μηχανισμούς, καθώς η λοραταδίνη δεν επηρεάζει τη λειτουργία του κεντρικού νευρικού συστήματος.

Αναλόγια των δισκίων Claritin

Τα ανάλογα του φαρμάκου Claritin περιλαμβάνουν:

Πριν από την αντικατάσταση του συνταγογραφούμενου φαρμάκου σας με ένα από τα αναφερόμενα ανάλογα, πρέπει πάντα να συμβουλευτείτε το γιατρό σας.

Συνθήκες διακοπών και αποθήκευσης

Claritin με τη μορφή δισκίων που διανέμονται από φαρμακεία χωρίς ιατρική συνταγή. Φυλάσσετε τα δισκία σε θερμοκρασία όχι μεγαλύτερη από 25 μοίρες στην περιοχή των παιδιών. Η διάρκεια ζωής του φαρμάκου σε αυτή τη μορφή απελευθέρωσης είναι 4 έτη. Μετά από αυτή την περίοδο, το φάρμακο δεν μπορεί να ληφθεί από το στόμα.

Τιμή κλαριθτίνης

Το κατά προσέγγιση κόστος των δισκίων Claritin στα φαρμακεία στη Μόσχα είναι 160 ρούβλια.

Βαθμολογήστε το Klaritin σε κλίμακα 5 σημείων: (ψήφους 4, Μέση βαθμολογία 2.5 από 5)

Παρασκευάσματα από την ίδια φαρμακολογική ομάδα: Ketotifen Kvamatel Intal Psilo-balsam Ρανιτιδίνη Zyrytek δισκία Opatanol LoraGEKSAL Suprastin Suprastinex Suprastin ενέσεις Tavegil Fenistil σταγόνες Κετιριζίνη σταγόνες Tsetrin Cetirizine

Ενδείξεις χρήσης

Τι βοηθά το Loratadine; Σύμφωνα με τις οδηγίες, το φάρμακο συνταγογραφείται στις ακόλουθες περιπτώσεις:

  • αλλεργική ρινίτιδα.
  • επιπεφυκίτιδα.
  • ρινοκολπίτιδα (εποχική αλλεργία στο χόρτο και στη γύρη των δένδρων).
  • κνίδωση.
  • αγγειοοίδημα (αγγειοοίδημα).
  • κνησμώδης δερματοπάθεια.
  • ψευδο-αλλεργικές αντιδράσεις.
  • αλλεργικές αντιδράσεις που προκαλούνται από τσιμπήματα εντόμων.
  • στη θεραπεία ασθενειών που περιλαμβάνουν αλλεργικές εκδηλώσεις.
  • τροφικές αλλεργίες.

Οδηγίες χρήσης Δοσολογία του Loratadin

Ανεξάρτητα από τη μορφή που λαμβάνεται από το στόμα πριν από τα γεύματα.

Σύμφωνα με τις οδηγίες, ενήλικες και παιδιά ηλικίας από 12 ετών συνταγογραφούνται 1 δισκίο Loratadine (10 mg) ή 2 κουταλιές της σούπας. σιρόπι την ημέρα.

Η διάρκεια του μαθήματος είναι συνήθως 10-15 ημέρες. Σε ορισμένες περιπτώσεις, η διάρκεια της θεραπείας ρυθμίζεται ξεχωριστά και μπορεί να διαρκέσει από 1 έως 28 ημέρες.

Παιδιά ηλικίας 3-12 ετών, είναι συνηθισμένο να συνταγογραφούν 1/2 δισκίο λοραταδίνης ή ένα κουταλάκι του γλυκού σιρόπι ανά ημέρα.

Παιδιά των οποίων το σωματικό βάρος υπερβαίνει τα 30 kg, το φάρμακο συνταγογραφείται 1 δισκίο ή 2 κουταλάκια του γλυκού. σιρόπι την ημέρα.

Η αποτελεσματικότητα και η ασφάλεια χρήσης σε παιδιά ηλικίας κάτω του 1 έτους δεν έχουν αναφερθεί.

Παρενέργειες

Η οδηγία προειδοποιεί για τη δυνατότητα εμφάνισης των ακόλουθων παρενεργειών κατά τη συνταγογράφηση Loratadine:

  • Σε ενήλικες: κεφαλαλγία, κόπωση, ξηροστομία, υπνηλία, ναυτία, γαστρίτιδα, αλλεργικές αντιδράσεις (εξάνθημα), αναφυλαξία, αλωπεκία, μη φυσιολογική ηπατική λειτουργία.
  • Στα παιδιά: κεφαλαλγία, αυξημένη νευρική ευερεθιστότητα, καταστολή.

Οι ανεπιθύμητες παρενέργειες εμφανίστηκαν περίπου με την ίδια συχνότητα όπως και με το εικονικό φάρμακο.

Αντενδείκνυται η συνταγογράφηση της Loratadine στις ακόλουθες περιπτώσεις:

  • υπερευαισθησία στη δραστική ουσία ή σε άλλα συστατικά του φαρμάκου,
  • η περίοδος κύησης και γαλουχίας,
  • την ηλικία των παιδιών έως 1 έτους.

Σε σοβαρές ασθένειες των νεφρών και του ήπατος, παίρνετε υπό την επίβλεψη του γιατρού. Οι ασθενείς με σοβαρή ηπατική δυσλειτουργία πρέπει να μειώσουν τη δόση του φαρμάκου μέσω πιθανής μείωσης της κάθαρσης (συνιστάται αρχική δόση 5 mg 1 φορά την ημέρα ή 10 mg κάθε δεύτερη ημέρα).

Με σημαντική υπέρβαση της συνιστώμενης δόσης στους ασθενείς εμφανίζεται κεφαλαλγία, υπνηλία και ταχυκαρδία. Σε περίπτωση υπερδοσολογίας, πρέπει να αναζητήσετε αμέσως ιατρική βοήθεια.

Είναι απαραίτητο να πλένετε το στομάχι προκαλώντας έμετο (γι 'αυτό μπορείτε να χρησιμοποιήσετε σιρόπι ipecac). Επιπροσθέτως, αποδίδονται εντεροσώματα (για παράδειγμα, απλός ή λευκός ενεργοποιημένος άνθρακας).

Αναλογικά Loratadin, η τιμή στα φαρμακεία

Εάν είναι απαραίτητο, μπορείτε να αντικαταστήσετε το Loratadine με ένα ανάλογο για τη δραστική ουσία - πρόκειται για φάρμακα:

  1. Alerpriv,
  2. Klalerlergin,
  3. Clargil
  4. Clarosens
  5. Claridol,
  6. Claritin,
  7. Clarifer,
  8. Κλαροταδίν,
  9. Lomilan,
  10. Laura Hexal,
  11. Lotharen,
  12. Ερολίνη.

Επιλέγοντας ανάλογα είναι σημαντικό να κατανοήσουμε ότι οι οδηγίες χρήσης του Loratadin, η τιμή και οι αναθεωρήσεις φαρμάκων παρόμοιων ενεργειών δεν ισχύουν. Είναι σημαντικό να συμβουλευτείτε έναν γιατρό και να μην κάνετε μια ανεξάρτητη αντικατάσταση του φαρμάκου.

Τιμή στα ρωσικά φαρμακεία: Τα δισκία Loratadine 10 mg 10 τεμ. - από 8 έως 20 ρούβλια, σύμφωνα με 792 φαρμακεία.

Αποθηκεύεται σε ξηρό, σκοτεινό μέρος σε θερμοκρασίες μέχρι 25 ° C. Να φυλάσσεται μακριά από παιδιά. Διάρκεια ζωής - 3 χρόνια. Όροι πώλησης από φαρμακεία - χωρίς συνταγή.

Τι λένε τα σχόλια;

Σύμφωνα με τις αναθεωρήσεις των γιατρών, το Loratadin είναι ένα από τα πιο δημοφιλή αντιαλλεργικά φάρμακα της 2ης γενιάς. Σε σύγκριση με μερικά ανάλογα, είναι φθηνή και χαρακτηρίζεται από σημαντικά υψηλότερη αντιισταμινική δραστηριότητα, η οποία οφείλεται στην υψηλότερη αντοχή της δέσμευσης σε περιφερειακούς υποδοχείς που σχετίζονται με τον τύπο Η1.

Οι ειδικοί λένε ότι το φάρμακο δεν παρουσιάζει καταπραϋντικό αποτέλεσμα, δεν έχει καρδιοτοξικό αποτέλεσμα, δεν ενισχύει την επίδραση της αιθυλικής αλκοόλης, πρακτικά δεν αλληλεπιδρά με άλλα φάρμακα και δεν προκαλεί εθισμό.

Πολλοί ενήλικες μετά την εφαρμογή του Loratadine το θεωρούν αποτελεσματικό και προσιτό φάρμακο με ήπια και παρατεταμένη δράση. Είναι επίσης πολύ βολικό για χρήση τόσο σε ενήλικες όσο και σε παιδιά.

Loratadine ή Claritin - ποιο είναι το καλύτερο;

Το κύριο συστατικό του Claritin είναι η λοραταδίνη (και η ουσία περιέχεται σε δισκία και σιρόπι στην ίδια συγκέντρωση όπως στην Loratadine).

Όντας φαρμακευτικά ισοδύναμα, τα φάρμακα είναι σημαντικά διαφορετικά στην τιμή. Το Claritin που παράγεται από το Schering-Plough είναι μια τάξη μεγέθους πιο ακριβό από το αντίστοιχο της Ρωσίας, επομένως μπορούμε να πούμε ότι το Loratadine είναι ένα φτηνό ανάλογο Claritin.

Άλλες οδηγίες χρήσης

Zyrtec (σταγόνες δισκίων) SinglonΝαζόνεςΑργύληGioksizonCromohexal (σταγόνες ψεκασμού) ZodakSingularTavegyl Απολυμαντικό ρινικό σπρέι

Ενεργό συστατικό:

Φαρμακολογική ομάδα

  • Αντιαλλεργικός - αποκλειστής υποδοχέα Η1-ισταμίνης [Η1-αντιισταμινικά]

Νοσολογική ταξινόμηση (ICD-10)

  • H04.9 Ασθένεια της δακρυϊκής συσκευής, μη καθορισμένη
  • H06.0 Θεραπείες της δακρυϊκής συσκευής σε ασθένειες που ταξινομούνται αλλού
  • H10.1 Οξεία ατοπική επιπεφυκίτιδα
  • H57.8 Άλλες μη καθορισμένες ασθένειες του οφθαλμού και της προσθήκης
  • J00 Οξεία ρινοφαρυγγίτιδα [ρινική καταρροή]
  • J30 Vasomotor και αλλεργική ρινίτιδα
  • J30.1 Αλλεργική ρινίτιδα προκαλούμενη από γύρη
  • L20 Ατοπική δερματίτιδα
  • L23 Αλλεργική δερματίτιδα εξ επαφής
  • L29 φαγούρα
  • L29.8 Μια άλλη φαγούρα
  • L50 Κνίδωση
  • L50.1 Ιδιοπαθής κνίδωση
  • R06.7 Φτάρνισμα
  • T78.4 Αλλεργία, μη καθορισμένη

3D εικόνες

Σύνθεση

Περιγραφή της μορφής δοσολογίας

Σιρόπι: διαυγές, άχρωμο ή κιτρινωπό, χωρίς ορατά σωματίδια.

Τα δισκία: ωοειδούς σχήματος, λευκού ή σχεδόν λευκού χρώματος, απαλλαγμένα από ξένα σώματα, από τη μια πλευρά υπάρχει κίνδυνος, το εμπορικό σήμα "Κύπελλο και φιάλη" και ο αριθμός "10", η άλλη πλευρά είναι ομαλή.

Φαρμακολογική δράση

Φαρμακολογική δράση - αντιαλλεργικό, αντιπυριτικό, H1-αντιισταμινικό.

Φαρμακοδυναμική

Η λοραταδίνη - η δραστική ουσία του φαρμάκου Claritin® - είναι μια τρικυκλική ένωση με έντονο αντιισταμινικό αποτέλεσμα και είναι ένας εκλεκτικός αναστολέας των περιφερειακών υποδοχέων Η1-ισταμίνης. Έχει γρήγορο και μακροχρόνιο αντιαλλεργικό αποτέλεσμα. Έναρξη δράσης - εντός 30 λεπτών από τη λήψη του φαρμάκου Claritin® στο εσωτερικό του. Το αντιισταμινικό αποτέλεσμα φτάνει το μέγιστο μετά από 8-12 ώρες από την έναρξη της δράσης και διαρκεί περισσότερο από 24 ώρες.

Το Loratadin δεν διεισδύει στο BBB και δεν επηρεάζει το κεντρικό νευρικό σύστημα. Δεν έχει κλινικά σημαντική αντιχολινεργική ή κατασταλτική δράση, δηλ. δεν προκαλεί υπνηλία και δεν επηρεάζει την ταχύτητα των ψυχοκινητικών αντιδράσεων όταν χρησιμοποιείται στις συνιστώμενες δόσεις. Η λήψη του φαρμάκου Claritin® δεν παρατείνει το διάστημα QT στο ΗΚΓ.

Με παρατεταμένη θεραπεία, δεν παρατηρήθηκαν κλινικά σημαντικές αλλαγές στα ζωτικά σημεία, τα δεδομένα φυσικών εξετάσεων, τα εργαστηριακά αποτελέσματα ή τα αποτελέσματα ΗΚΓ.

Η λοραταδίνη δεν έχει σημαντική εκλεκτικότητα για υποδοχείς Η2-ισταμίνης. Δεν αναστέλλει την επαναπρόσληψη της νορεπινεφρίνης και έχει ελάχιστη επίδραση στο καρδιαγγειακό σύστημα ή τη λειτουργία του βηματοδότη.

Φαρμακοκινητική

Η λοραταδίνη απορροφάται γρήγορα και καλά στην πεπτική οδό. Το Tmax της λοραταδίνης στο πλάσμα είναι 1-1,5 ώρες και ο ενεργός μεταβολίτης της, η δεσλοραταδίνη, 1,5-3,7 ώρες. Η κατανάλωση αυξάνει την Tmax της λοραταδίνης και της δεσλοραταδίνης κατά περίπου 1 ώρα, αλλά δεν επηρεάζει την αποτελεσματικότητα του φαρμάκου. Η Cmax της λοραταδίνης και της δεσλοραταδίνης δεν εξαρτάται από την πρόσληψη τροφής. Σε ασθενείς με χρόνιες νεφρικές παθήσεις, η Cmax και η AUC της λοραταδίνης και ο δραστικός μεταβολίτης αυξάνονται σε σύγκριση με αυτούς τους δείκτες σε ασθενείς με φυσιολογική νεφρική λειτουργία. Η λοραταδίνη T1 / 2 και ο δραστικός μεταβολίτης της δεν διαφέρουν από αυτά σε υγιείς ασθενείς. Σε ασθενείς με αλκοολική βλάβη του ήπατος, οι Cmax και AUC της λοραταδίνης και του δραστικού μεταβολίτη τους αυξάνονται κατά 2 φορές σε σύγκριση με αυτούς τους δείκτες σε ασθενείς με φυσιολογική ηπατική λειτουργία.

Η λοραταδίνη έχει υψηλό βαθμό (97-99%) και ο δραστικός μεταβολίτης της έχει μέτρια βαθμό (73-76%) δέσμευσης στις πρωτεΐνες του πλάσματος.

Η λαραταδίνη μεταβολίζεται στη δεσλοραταδίνη μέσω του συστήματος κυτοχρώματος Ρ450 3Α4 και, σε μικρότερο βαθμό, στο σύστημα κυτοχρώματος P450 2D6. Αποβάλλεται μέσω των νεφρών (περίπου 40% της δόσης που λαμβάνεται) και μέσω των εντέρων (περίπου 42% της δόσης που λαμβάνεται) για περισσότερο από 10 ημέρες, κυρίως με τη μορφή συζευγμένων μεταβολιτών. Περίπου το 27% της απορροφούμενης δόσης αποβάλλεται μέσω των νεφρών εντός 24 ωρών από τη λήψη του φαρμάκου. Λιγότερο από 1% της δραστικής ουσίας απεκκρίνεται μέσω των νεφρών αμετάβλητη εντός 24 ωρών από τη λήψη του φαρμάκου.

Η βιοδιαθεσιμότητα της λοραταδίνης και του δραστικού μεταβολίτη της εξαρτάται από τη δόση. Τα φαρμακοκινητικά χαρακτηριστικά της λοραταδίνης και του ενεργού μεταβολίτη της σε ενήλικες και ηλικιωμένους υγιείς εθελοντές ήταν συγκρίσιμα.

Η λοραταδίνη T1 / 2 κυμαίνεται από 3 έως 20 ώρες (μέση τιμή 8,4 ώρες) και η δεσλοραταδίνη από 8,8 έως 92 ώρες (μέσος όρος 28 ωρών). σε ηλικιωμένους ασθενείς, αντίστοιχα, από 6,7 έως 37 ώρες (μέσος όρος 18,2 ωρών) και από 11 έως 39 ώρες (μέσος όρος 17,5 ωρών). Το T1 / 2 αυξάνεται με αλκοολική ηπατική βλάβη (ανάλογα με τη σοβαρότητα της νόσου) και δεν μεταβάλλεται παρουσία CRF.

Η αιμοκάθαρση σε ασθενείς με χρόνια νεφρική ανεπάρκεια δεν έχει καμία επίδραση στη φαρμακοκινητική της λοραταδίνης και του ενεργού μεταβολίτη της.

Ενδείξεις παρασκευής Claritin®

(αλλεργική επιπεφυκίτιδα) - συμπτωματική θεραπεία του φτέρνισμα, κνησμός του ρινικού βλεννογόνου, ρινόρροια, καύση και φαγούρα στους οφθαλμούς, σκίσιμο.

χρόνια ιδιοπαθή κνίδωση.

αλλεργικές δερματικές παθήσεις.

Αντενδείξεις

δυσανεξία ή υπερευαισθησία στη λοραταδίνη ή σε οποιοδήποτε άλλο συστατικό του φαρμάκου.

σπάνιες κληρονομικές ασθένειες (παραβιάσεις της ανοχής γαλακτόζης, έλλειψη λακτάσης Lapp ή δυσαπορρόφηση γλυκόζης-γαλακτόζης) - λόγω της παρουσίας λακτόζης, η οποία αποτελεί μέρος των δισκίων. έλλειψη σακχαρόζης / ισομαλτάσης, δυσανεξία στη φρουκτόζη, δυσαπορρόφηση γλυκόζης-γαλακτόζης - λόγω της παρουσίας σακχαρόζης, η οποία αποτελεί μέρος του σιροπιού.

περίοδο θηλασμού ·

ηλικία έως 2 ετών (για σιρόπι), 3 έτη (για δισκία).

Με προσοχή: σοβαρή μη φυσιολογική ηπατική λειτουργία. (βλέπε "Χρήση κατά την εγκυμοσύνη και τη σίτιση από το στήθος").

Χρήση κατά τη διάρκεια της κύησης και της γαλουχίας

Η ασφάλεια της λοραταδίνης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν έχει τεκμηριωθεί. Η χρήση του φαρμάκου Claritin® είναι δυνατή μόνο εάν το επιδιωκόμενο όφελος για τη μητέρα υπερτερεί του δυνητικού κινδύνου για το έμβρυο.

Το Loratadin και ο δραστικός μεταβολίτης του απεκκρίνονται στο μητρικό γάλα, συνεπώς, όταν συνταγογραφείται ένα φάρμακο κατά τη διάρκεια του θηλασμού, είναι απαραίτητο να αποφασιστεί η διακοπή του.

Παρενέργειες

Κεφαλαλγία (2,7%), νευρικότητα (2,3%), κόπωση (1%) παρατηρήθηκαν συχνότερα σε κλινικές δοκιμές στις οποίες συμμετείχαν παιδιά ηλικίας 2 έως 12 ετών που πήραν το φάρμακο Claritin® συχνότερα από ό, τι στην ομάδα του εικονικού φαρμάκου.

Σε κλινικές μελέτες στις οποίες συμμετείχαν ενήλικες, οι ανεπιθύμητες ενέργειες, οι οποίες παρατηρήθηκαν συχνότερα από ό, τι κατά τη χρήση εικονικού φαρμάκου («ομοίωμα»), εμφανίστηκαν στο 2% των ασθενών που έλαβαν το φάρμακο Claritin®. Σε ενήλικες, όταν χρησιμοποιήθηκε το φάρμακο Claritin® συχνότερα από ό, τι στην ομάδα του εικονικού φαρμάκου, παρατηρήθηκε κεφαλαλγία (0,6%), υπνηλία (1,2%), αυξημένη όρεξη (0,5%) και αϋπνία (0,1%. Επιπλέον, υπήρξαν πολύ σπάνιες αναφορές στην περίοδο μετά την κυκλοφορία στην αγορά (

Σύγκριση φαρμάκων Claritin ή Loratadine

Αυτό είναι το λεγόμενο. αντιισταμινικά φάρμακα. Αποκλείουν συγκεκριμένους υποδοχείς ισταμίνης που βρίσκονται στην επιφάνεια των κυττάρων σε διάφορα όργανα και ιστούς.

Έτσι, αυτά τα φάρμακα εξαλείφουν τις αρνητικές επιδράσεις της ισταμίνης. Η ισταμίνη, μια βιολογικά δραστική ουσία, είναι υπεύθυνη για την ανάπτυξη κνησμού, οίδημα του δέρματος και των βλεννογόνων μεμβρανών, βρογχόσπασμο και άλλες αλλεργικές αντιδράσεις.

Ως εκ τούτου, Claritin και Loratadine χρησιμοποιούνται ως αντιαλλεργικά φάρμακα, αλλά όχι μόνο. Το γεγονός είναι ότι η ισταμίνη προκαλεί την πορεία των φλεγμονωδών αντιδράσεων.

Επομένως, το Claritin και το Loratadin χρησιμοποιούνται όχι μόνο για αλλεργίες, αλλά και σε σύνθετη θεραπεία οποιασδήποτε φλεγμονώδους διαδικασίας, συμπεριλαμβανομένων και για κρυολογήματα σε ενήλικες και παιδιά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το Claritin και το Loratadine είναι το ίδιο φάρμακο που παράγεται με διαφορετικά ονόματα.

Το Claritin είναι ένα εμπορικό σήμα, κάτω από το οποίο το φάρμακο είναι υπό μορφή σιροπίου 0,1% και δισκίων βάρους 10 mg. που παράγονται από τα βελγικά υποκαταστήματα της διάσημης διακρατικής εταιρείας Sharing Plough. Και το Loratadin είναι το ενεργό συστατικό αυτού του φαρμάκου.

Πολλές εγχώριες επιχειρήσεις παράγουν τα γενικά ανάλογα Claritin με την ονομασία της δραστικής ουσίας Loratadine. Τα δισκία Loratadin έχουν την ίδια μάζα με το Claritin - 10 mg.

Ωστόσο, το γεγονός ότι παράγεται στη Ρωσία και δεν διαφημίζεται και προωθείται ως Claritin, το καθιστά σημαντικά φθηνότερο. Ωστόσο, στην περίπτωση αυτή υπάρχει ο κίνδυνος να αποκτηθούν προϊόντα χαμηλής ποιότητας που παράγονται κατά παραβίαση της τεχνολογίας.

Αν και υπάρχουν δισκία Loratadin Teva, που κατασκευάστηκε από την ουγγρική εταιρεία Teva. Το κόστος αυτού του φαρμάκου δεν είναι πολύ φθηνότερο από το Claritina. Επιπλέον, είναι ευρέως γνωστή η γερμανική Lora Hexal, που παράγεται με τη μορφή δισκίων από τη γερμανική εταιρεία Salyutas.

Η Laura Hexal είναι φθηνότερη από την Claritin. Προφανώς, η διαφορά στο κόστος διαφήμισης.

Εκτός από αυτά τα φάρμακα, υπάρχουν και άλλοι των οποίων το δραστικό συστατικό είναι η Λοραταδίνη.

  • Χάπια Claridol. Ινδία, Σρέγια.
  • Lomilan - σιρόπι, εναιώρημα, δισκία. Εταιρεία Lek, Σλοβενία.
  • Erolin - χάπια. Ουγγαρία, Etis.
  • Alerpriv - δισκία. Αργεντινή, Kemika.
  • Klargotype, Klarifarm, Clarifer, Clarincens, Klarotadin - πολλά ρωσικά φάρμακα που παράγονται σε δισκία, σιρόπια και εναιωρήματα από διάφορες ρωσικές εταιρείες.

Το βάρος των δισκίων και το ποσοστό των σιροπιών και των εναιωρημάτων είναι τα ίδια παντού. Ωστόσο, το κόστος των εγχώριων κεφαλαίων, κατά κανόνα, είναι χαμηλότερο από τα εισαγόμενα. Αξίζει να σημειωθεί ότι το φτηνό δεν είναι πάντα κακό. Ωστόσο, αποκτώντας ένα φάρμακο επωνυμίας, προστατεύουμε περισσότερο τον εαυτό μας από την απομίμηση.

Loratadine ή cetirizine: ποιο είναι το καλύτερο για τις αλλεργίες;

Το Loratadine (Claritin) και η κετιριζίνη (Zyrtec) είναι τα πιο δημοφιλή φάρμακα για τη θεραπεία αλλεργιών στα ρωσικά φαρμακεία που μπορείτε να αγοράσετε χωρίς ιατρική συνταγή.

Η λοραταδίνη και η σετιριζίνη είναι αντιισταμινικά που ανακουφίζουν με επιτυχία τα συμπτώματα της αλλεργίας: δακρύρροια, κνησμό, εξάνθημα, οίδημα.

Και τα δύο φάρμακα βοηθούν στην δερματίτιδα εξ επαφής, στα τσιμπήματα εντόμων, στις τροφικές αλλεργίες σε παιδιά και ενήλικες.

Αν και το Claritin και το Zyrtec ανήκουν στην ίδια ομάδα, περιέχουν εντελώς διαφορετικές δραστικές ουσίες, επηρεάζουν το σώμα διαφορετικά και είναι ανεκτές από τους άρρωστους.

Σήμερα θα καταλάβουμε τι είναι καλύτερο από αλλεργίες - λοραταδίνη ή κετιριζίνη.

Πώς λειτουργούν τα αντιισταμινικά;

Όταν ένα άτομο έρχεται σε επαφή με ένα αλλεργιογόνο, το ανοσοποιητικό σύστημα αντιδρά βίαια με ξένες ουσίες παράγοντας έναν φλεγμονώδη μεσολαβητή, ισταμίνη. Είναι η ισταμίνη που είναι υπεύθυνη για συμπτώματα αλλεργίας, όπως ερυθρότητα του δέρματος, ρινική καταρροή (ρινόρροια), ρινική συμφόρηση, κνησμός στα μάτια και σχίσιμο, βήχα, δύσπνοια και συριγμός. Η αντίδραση του ανοσοποιητικού συστήματος συμβάλλει στην απελευθέρωση πρόσθετης βλέννας, η οποία βοηθά στην εκκαθάριση των αεραγωγών των εχθρικών ουσιών.

Τα αντιισταμινικά μπλοκάρουν τους κυτταρικούς "δέκτες" - υποδοχείς Η1-ισταμίνης, εμποδίζοντας την ισταμίνη να έλθει σε επαφή με τα βλεννογονικά κύτταρα και να προκαλέσει συμπτώματα αλλεργίας. Είναι εξαιρετικά στην παύση της αντίδρασης σε δευτερεύοντα ή αβλαβή αλλεργιογόνα, όπως η γύρη, η σκόνη και η οσμή κατοικίδιων ζώων.

Η κετιριζίνη είναι αντιισταμινικό με ήπιο ηρεμιστικό αποτέλεσμα. Είναι κατά πολλούς τρόπους παρόμοια με άλλα αντιισταμινικά II γενιάς, όπως η δεσλοραταδίνη (Erius), η φεξοφεναδίνη (Telfast), η λεβοσετιριζίνη (Αζερσίνη) ή η αζελαστίνη (αλλεργκοδίλη).

Σε αντίθεση με τα αντιισταμινικά της πρώτης γενιάς (suprastin), αυτά τα σύγχρονα φάρμακα δεν διεισδύουν στον εγκέφαλο πολύ καλά, επομένως προκαλούν λιγότερη υπνηλία και λήθαργο.

Η λοραταδίνη είναι μια μακροχρόνια αντιισταμινική II γενιά, η οποία, σε συνιστώμενες δόσεις, δεν διεισδύει στον φραγμό του εγκεφάλου. Δεν επηρεάζει σχεδόν την αντίδραση και τη συγκέντρωση.

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ λοραταδίνης και κετιριζίνης;

Χρόνος δράσης

Ασφάλεια

Τα Claritin και Zirtek θεωρούνται από τα πιο αποτελεσματικά και ασφαλή μέσα αλλεργίας, οπότε σε όλο τον κόσμο πωλούνται από φαρμακεία χωρίς ιατρική συνταγή. Αλλά, όπως μπορεί να μαντέψετε, δεν υπάρχουν απολύτως ασφαλή φάρμακα. Η λοραταδίνη πρέπει να λαμβάνεται με προσοχή σε σοβαρή ηπατική νόσο - εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την "επεξεργασία" των ηπατικών ενζύμων.

Ταυτόχρονα, η κετιριζίνη αποβάλλεται από τους νεφρούς σχεδόν αμετάβλητη. Και τα δύο φάρμακα αντιδρούν συχνά με άλλα φάρμακα και συμπληρώματα, οπότε θα πρέπει να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί όταν συνδυάζεστε.

Νωθρότητα

Πολλά χάπια αλλεργίας προκαλούν υπνηλία. Αυτό είναι το κύριο μέλημα, λόγω του οποίου οι ασθενείς αρνούνται τη θεραπεία. Το Zyrtec και το Claritin επηρεάζουν τον εγκέφαλο πολύ λιγότερο παλαιά αντιισταμινικά. Ωστόσο, η κετιριζίνη προκαλεί υπνηλία συχνότερα από τη λοραταδίνη. Αυτό έχει αποδειχθεί από πολλές κλινικές μελέτες από το 2000.

Οι σκεπτικιστές συνάδελφοι μπορούν να δημοσιεύσουν το Loratadine έναντι της κετιριζίνης: αξιολόγηση της υπνηλίας και των κινήτρων κατά τη διάρκεια της εργάσιμης ημέρας στο περιοδικό Clinical Therapy. Αποφύγετε τη λήψη κετιριζίνης όταν οδηγείτε ένα όχημα ή κάνετε δυνητικά επικίνδυνη εργασία που απαιτεί προσοχή!

Αλλεργία στην εγκυμοσύνη

Η ασφάλεια της κετιριζίνης σε έγκυες γυναίκες δεν έχει μελετηθεί επαρκώς. Τα πειραματικά δεδομένα σε ζώα και η διεξαγωγή περιορισμένων παρατηρήσεων των εγκύων γυναικών στο εξωτερικό δεν αποκάλυψαν πρόσθετο κίνδυνο δυσπλασιών. Η ουσία διεισδύει στο μητρικό γάλα.

Η ασφάλεια της λοραταδίνης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης έχει επίσης μελετηθεί ελάχιστα.

Τα πειράματα σε ζώα δεν έδειξαν τερατογόνες ή εμβρυοτοξικές ιδιότητες.

Οι παρατηρήσεις σε έγκυες γυναίκες που κατά λάθος έλαβαν το φάρμακο κατά το πρώτο τρίμηνο δεν αποκάλυψαν πρόσθετο κίνδυνο συγγενών δυσμορφιών στα παιδιά. Η ουσία διεισδύει στο μητρικό γάλα.

Παρενέργειες της Λοραταδίνης και της Σετιριζίνης

Οι πιο συχνές ανεπιθύμητες ενέργειες της κετιριζίνης είναι:

- υπνηλία (σε 14% των ασθενών)
- κεφαλαλγία
- ζάλη
- κόπωση
- ξηροστομία
- ναυτία

Περισσότερες σπάνιες αλλά σοβαρές παρενέργειες:

- σπασμούς
- απώλεια συνείδησης
- πτώση πίεσης
- αλλεργικές αντιδράσεις

Οι πιο συχνές παρενέργειες της λοραταδίνης:

- κεφαλαλγία
- υπνηλία
- κόπωση
- ξηροστομία

Έχει αναφερθεί επίσης η νευρικότητα και τα άτυπα προβλήματα με τον ύπνο.

Πώς να πάρετε λοραταδίνη και κετιριζίνη;

Η σετιριζίνη λαμβάνεται ανεξάρτητα από το γεύμα:

- ενήλικες και παιδιά ηλικίας από 12 ετών σε ημερήσια δόση 10 mg μία φορά την ημέρα
- παιδιά ηλικίας από 6 έως 12 ετών σε ημερήσια δόση 10 mg, χωρισμένα σε δύο δόσεις
- παιδιά ηλικίας 2 έως 6 ετών σε ημερήσια δόση 5 mg, χωρισμένα σε δύο δόσεις

Η λοραταδίνη πρέπει να λαμβάνεται χωριστά από τα τρόφιμα:

- ενήλικες και παιδιά από 6 ετών σε δόση 10 mg μία φορά την ημέρα
- παιδιά ηλικίας από 2 έως 6 ετών σε δόση 5 mg μία φορά την ημέρα

Η κοινή λήψη λοραταδίνης με τα τρόφιμα επιμηκύνει τον χρόνο έναρξης της δράσης!

Πώς αλληλεπιδρούν τα Zyrtec και Claritin με άλλα φάρμακα;

Σετιριζίνη

Η θεοφυλλίνη (φάρμακο για το άσθμα) επιβραδύνει την απελευθέρωση του φαρμάκου από το σώμα και αυξάνει τη συγκέντρωση στο αίμα κατά 16%, αυξάνοντας το αποτέλεσμα και τις παρενέργειες. Σύμφωνα με τους εμπειρογνώμονες της FDA, η σετιριζίνη αλληλεπιδρά με 570 φαρμακευτικές ουσίες: διφεντινιδαμίνη, ντουλοξετίνη, πρεγκαμπαλίνη, αλπραζολάμη, κλπ.

Η κετιριζίνη δεν λειτουργεί καλά με το αλκοόλ!

Λοραταδίνη

Η ερυθρομυκίνη, η σιμετιδίνη και η κετοκοναζόλη (Nizoral) αυξάνουν τη συγκέντρωση της ουσίας και του οργανισμού, επιβραδύνοντας τον μετασχηματισμό της λοραταδίνης στο ήπαρ. Βελτιώστε τις παρενέργειες. Αλληλεπιδρά με περισσότερα από 60 φάρμακα: αμιωδαρόνη, καρβαμαζεπίνη, ριφαμπικίνη, φλουκοναζόλη, τερβιναφίνη, μιφεπριστόνη, βότανο του Αγίου Ιωάννη, αντιρετροϊκά φάρμακα κ.λπ.

Η λοραταδίνη είναι ασυμβίβαστη με το αλκοόλ!

Ποιο φάρμακο είναι καλύτερο για αλλεργίες;

Και τα δύο αντιισταμινικά είναι ασφαλή και εξαιρετικά αποτελεσματικά, είναι εξαιρετικά για τα συμπτώματα της αλλεργικής ρινίτιδας, των αλλεργιών σε τρόφιμα και φάρμακα, καθώς και για δερματίτιδα εξ επαφής.

Οι κύριοι παράγοντες κατά την επιλογή:

- η κετιριζίνη αρχίζει να δρα πιο γρήγορα
- Η κετιριζίνη προκαλεί πολύ πιο συχνά υπνηλία.
- η λοραταδίνη δεν συνιστάται να λαμβάνετε με ηπατικά προβλήματα
- όταν παίρνετε άλλα χάπια, κοιτάξτε τις αλληλεπιδράσεις
- μην αναμειγνύετε αλλεργικά φάρμακα με αλκοόλ

Μέσα για τη θεραπεία αλλεργιών Vertex Loratadine Verte - αναθεώρηση

Λοραταδίνη ή κλαριθτίνη; Γιατί να πληρώσετε περισσότερα εάν η δραστική ουσία είναι η ίδια; (φωτογραφία)

Κατά την άνοιξη-καλοκαίρι, υποφέρω από αλλεργίες σε διάφορα φυτά ανθοφορίας, οπότε χρειάζομαι φάρμακα για αλλεργίες. Δοκίμασα πολλά εργαλεία και σας είπα ότι για παράδειγμα η Claritin και ο Loratadin δεν διαφέρουν καθόλου στη δράση τους. Έχουν ένα ενεργό συστατικό, αλλά η τιμή είναι πολύ διαφορετική. Ο Loratadin αγόρασε πρόσφατα σε φαρμακείο 54 ρούβλια. Εδώ είναι μια εξοικονόμηση!

Συσκευασία χαρτονιού, μέσα σε μια κυψέλη των 10 δισκίων. Ένα χάπι είναι αρκετό για μια μέρα. Συχνά παίρνω τα πρωινά, ώστε η δράση της λοραταδίνης να είναι όλη μέρα (μετά από όλα, κατά τη διάρκεια της ημέρας είμαστε συνήθως επιτεθειμένοι από διάφορα αλλεργιογόνα στο δρόμο και στην εργασία)

Οι πάσχοντες από αλλεργίες έχουν μια απλή συμβουλή: όταν έρχεστε από το δρόμο, φροντίστε να πλύνετε το πρόσωπό σας, αλλά να ξεπλύνετε το ντους και να αλλάξετε τα ρούχα. Τα αλλεργιογόνα για τα ρούχα και το σώμα μπορούν να σας βασανίσουν στο σπίτι, οπότε ξεφορτώστε τα.

Το Loratadine με βοηθά να ξεφορτωθώ τα συμπτώματα αλλεργίας όπως: φαγούρα, φτέρνισμα, ερυθρότητα των ματιών. Στη δράση του δεν είναι κακό: δεν παρατηρώ υπνηλία από αυτό και παρενέργειες επίσης. Αλλά είναι πολύ σημαντικό να μελετήσετε την οδηγία πριν από τη χρήση.

Γι 'αυτό συμβουλεύω το φαρμακείο να ρωτήσει τον Loratadin. Οι φαρμακοποιοί δεν επιθυμούν να πουλήσουν φτηνά φάρμακα, οπότε δεν υπάρχει "Λοραταδίνη" στο παράθυρο.

Η λοραταδίνη (Claritin)

Υπάρχουν αντενδείξεις. Πριν ξεκινήσετε, συμβουλευτείτε το γιατρό σας.

Εμπορικά ονόματα στο εξωτερικό (στο εξωτερικό) - Alavert, Alertidine, Allergyx, Anlos, Claratyne, Clarilerg, Ezede, Flonidan, Histalor, Laura, Lertamine, Lictyn, Lisino, Locenxy, Lorado, Lorano, Lorastine, Lorfast, Loridin, Lorinol, Lotan, Negalerg L, Polaratyne, Prevahist, Proactin, Roletra, Tavist Νϋ, Tevatadin, Tidor, Tirlor, Versal, Viatine.

Όλα τα αντιισταμινικά και οι σταθεροποιητές των μεμβρανικών κυττάρων είναι εδώ.

Κάντε μια ερώτηση ή δημοσιεύστε μια κριτική για το φάρμακο (παρακαλώ μην ξεχάσετε να συμπεριλάβετε το όνομα του φαρμάκου στο κείμενο του μηνύματος) εδώ.

Παρασκευάσματα που περιέχουν Loratadine (Loratadine, κωδικός ATX (ATC) R06AX13):

Claritin (αρχική Loratadine) - επίσημες οδηγίες χρήσης:

Κλινικο-φαρμακολογική ομάδα:

Αναστολέας υποδοχέα Η1 ισταμίνης. Αντιαλλεργικό φάρμακο

Φαρμακολογική δράση

Αντιισταμινικό φάρμακο, παρεμποδιστής υποδοχέα Η1 του ισταμίνης. Έχει γρήγορο και μακροχρόνιο αντιαλλεργικό αποτέλεσμα.

Βελτίωση σημειώνεται κατά τη διάρκεια των πρώτων 30 λεπτών μετά τη λήψη του φαρμάκου. Το αντιισταμινικό αποτέλεσμα φτάνει το μέγιστο μετά από 8-12 ώρες από την έναρξη της δράσης και διαρκεί περισσότερο από 24 ώρες.

Φαρμακοκινητική

Το φάρμακο απορροφάται ταχέως από το γαστρεντερικό σωλήνα. Ο χρόνος για την επίτευξη της Cmax λοραταδίνη πλάσματος - 1,3 ώρες, και του ενεργού μεταβολίτη - δεσλοραταδίνη -. 2.5 h Η πρόσληψη τροφής αυξάνει τον χρόνο για να φτάσει Cmax λοραταδίνης και δεσλοραταδίνης περίπου 1 ώρας Cmax λοραταδίνη και δεσλοραταδίνη είναι ανεξάρτητη από τη λήψη τροφής..

Η φολταδίνη μεταβολίζεται σε δεσλοραταδίνη με ισοένζυμο CYPZA4 και, σε μικρότερο βαθμό, CYP2D6.

Εκκρίνεται στα ούρα και τη χολή. Τ1 / 2 λοραταδίνη κατά μέσο όρο 8,4 ώρες (από 3 έως 20 ώρες) και δεσλοραταδίνη - 28 ώρες (από 8,8 έως 92 ώρες).

Φαρμακοκινητική σε ειδικές κλινικές καταστάσεις

Το T1 / 2 αυξάνεται με αλκοολική ηπατική βλάβη (ανάλογα με τη σοβαρότητα της νόσου) και δεν μεταβάλλεται παρουσία χρόνιας νεφρικής ανεπάρκειας.

Η αιμοκάθαρση δεν επηρέασε τη φαρμακοκινητική της λοραταδίνης και του ενεργού μεταβολίτη της.

Cmax αυξάνεται σε ηλικιωμένους ασθενείς με χρόνια νεφρική ανεπάρκεια, αλκοολική ηπατική βλάβη.

Ενδείξεις χρήσης του φαρμάκου Claritin®

  • εποχιακή (πυρετός εκ χόρτου) και της χρόνιας αλλεργικής ρινίτιδας και της αλλεργικής επιπεφυκίτιδας (για την εξάλειψη των συμπτωμάτων που σχετίζονται με αυτές τις ασθένειες - φτέρνισμα, φαγούρα του ρινικού βλεννογόνου, ρινόρροια, φαγούρα και αίσθημα καύσου στα μάτια, δακρύρροια)?
  • χρόνια ιδιοπαθή κνίδωση.
  • δερματικές παθήσεις αλλεργικής προέλευσης.

Δοσολογικό σχήμα

Το φάρμακο συνταγογραφείται από το στόμα, ανεξάρτητα από το γεύμα.

Ενήλικες (συμπεριλαμβανομένων των ηλικιωμένων) και εφήβους ηλικίας άνω των 12 ετών θα πρέπει υποδοχή Claritin 10 mg (1 δισκίο ή 2 κουταλάκια / 10 ml / σιρόπι) 1 φορά την ημέρα.

Για ασθενείς με διαταραγμένη ηπατική λειτουργία ή νεφρική ανεπάρκεια, η αρχική δόση πρέπει να είναι 10 mg (1 δισκίο ή 2 κουταλάκια του γλυκού / 10 ml / σιρόπι) κάθε δεύτερη ημέρα.

Παιδιά ηλικίας 2 μέχρι 12 ετών συνιστώμενη δόση klaritin ορισθέντα ανάλογα με το σωματικό βάρος: βάρος σώματος λιγότερο από 30 kg - 5 mg (1 δισκίο ή 1/2 κουταλάκι του γλυκού / 5 ml / σιρόπι) 1 φορές την ημέρα, με ένα σωματικό βάρος 30 kg ή περισσότερο - 10 mg (1 δισκίο ή 2 κουταλάκια του γλυκού / 10 ml / σιρόπι) 1 φορά την ημέρα.

Παρενέργειες

Οι ανεπιθύμητες ενέργειες που παρατίθενται παρακάτω, με το Claritin, εμφανίστηκαν με συχνότητα> 2% και περίπου την ίδια συχνότητα με εκείνη του εικονικού φαρμάκου.

Από την πλευρά του κεντρικού νευρικού συστήματος: στους ενήλικες υπήρχε πονοκέφαλος, κόπωση, ξηροστομία, υπνηλία. Στα παιδιά, σπάνια παρατηρήθηκε: κεφαλαλγία, νευρικότητα, ηρεμιστικό αποτέλεσμα. Όπως και στους ενήλικες, η συχνότητα αυτών των φαινομένων στα παιδιά ήταν στο ίδιο επίπεδο με εκείνο του εικονικού φαρμάκου.

Από την πλευρά του πεπτικού συστήματος: σε ενήλικες - ναυτία, γαστρίτιδα, σπάνια - ηπατική δυσλειτουργία.

Δεδομένου ότι το καρδιαγγειακό σύστημα: σε ενήλικες σπάνια - αίσθημα παλμών, ταχυκαρδία.

Αλλεργικές αντιδράσεις: σε ενήλικες - δερματικό εξάνθημα. σπάνια αναφυλαξία.

Άλλο: στους ενήλικες σπάνια - αλωπεκία.

Αντενδείξεις για τη χρήση του Claritin®

  • ηλικία έως 2 ετών.
  • περίοδος θηλασμού (θηλασμός) ·
  • Υπερευαισθησία στη λοραταδίνη ή σε οποιοδήποτε άλλο συστατικό του φαρμάκου.

Στις προφυλάξεις πρέπει να συνταγογραφείται το φάρμακο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ηπατική ανεπάρκεια.

Χρήση του Claritin® κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και της γαλουχίας

Η χρήση Claritin κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι δυνατή μόνο εάν το προβλεπόμενο όφελος για τη μητέρα υπερτερεί του δυνητικού κινδύνου για το έμβρυο.

Τα ενεργά συστατικά του φαρμάκου απεκκρίνονται στο μητρικό γάλα, οπότε όταν συνταγογραφείται το φάρμακο κατά τη διάρκεια της γαλουχίας, είναι απαραίτητο να αποφασιστεί η διακοπή του θηλασμού.

Αίτηση παραβιάσεων του ήπατος

Για να χρησιμοποιήσετε το φάρμακο με προσοχή σε ηπατική ανεπάρκεια: η αρχική δόση πρέπει να είναι 10 mg (1 δισκίο ή 2 κουταλάκια του γλυκού / 10 ml / σιρόπι) κάθε δεύτερη ημέρα.

Αίτηση για παραβιάσεις της νεφρικής λειτουργίας

Για ασθενείς με νεφρική ανεπάρκεια, η αρχική δόση πρέπει να είναι 10 mg (1 δισκίο ή 2 κουταλάκια του γλυκού / 10 ml / σιρόπι) κάθε δεύτερη ημέρα.

Υπερδοσολογία

Συμπτώματα: υπνηλία, ταχυκαρδία, κεφαλαλγία.

Θεραπεία: γαστρική πλύση (κατά προτίμηση 0,9% διάλυμα χλωριούχου νατρίου), λήψη απορροφητικών ουσιών (ενεργοποιημένος άνθρακας σε σκόνη με νερό), συμπτωματικοί παράγοντες. Η λοραταδίνη δεν ενδείκνυται με αιμοκάθαρση.

Αλληλεπίδραση φαρμάκων

Η κλαριτίνη δεν ενισχύει την επίδραση της αιθανόλης (αλκοόλης) στο κεντρικό νευρικό σύστημα.

Σε μια κοινή υποδοχή Claritin με κετοκοναζόλη, ερυθρομυκίνη ή σιμετιδίνη ήταν μια αύξηση στη συγκέντρωση της λοραταδίνης και του μεταβολίτη της στο πλάσμα, αλλά αυτή η αύξηση δεν εκδηλώνεται κλινικά, συμπεριλαμβανομένων σύμφωνα με το ΗΚΓ.

Όροι πώλησης φαρμακείου

Το φάρμακο εγκρίνεται για χρήση ως μέσο εξωχρηματιστηριακής χρήσης.

Όροι και συνθήκες αποθήκευσης

Το φάρμακο πρέπει να φυλάσσεται μακριά από παιδιά σε θερμοκρασία 2 ° έως 30 ° C. Διάρκεια ζωής των δισκίων - 4 έτη, σιρόπι - 3 έτη.